Trajtimi i prostatitit

Prostatiti është një pezmatim i prostatës, gjëndrës që prodhon pjesën e lëngshme të spermës. Kjo është sëmundja më e zakonshme e sistemit riprodhues tek burrat e pjekur. Prostatiti akut bakterial është një sëmundje relativisht e rrallë, frekuenca e saj nuk i kalon tre përqind të të gjitha proceseve inflamatore në prostatë.

ilustrimi i prostatës i përflakur

Shkaqet e Prostatitit Akut

Shkaku kryesor i prostatitit akut te burrat janë bakteret, disa prej të cilave janë pjesë e mikrobiotës normale të trupit, domethënë, ata jetojnë vazhdimisht në lëkurë, në zorrë. Pasi në indet dhe kanalet e prostatës, ato shkaktojnë inflamacion akut.

Infeksioni mund të hyjë në prostatë në dy mënyra:

 • kanalikular ngjitës - bakteret me uretrit, cistit, pas cistoskopisë hyjnë në prostatë.
 • hematogjene - mikrobet hyjnë në gjëndrën e prostatës me rrjedhjen e gjakut nga vatrat e largëta të infeksionit akut dhe kronik - vlon, karbunksione, sinusit, dhëmbë të sëmurë dhe bajamet.

Përveç baktereve, ngecja e sekretimit të gjëndrës së prostatës dhe amullia e gjakut venoz, të cilat zhvillohen gjatë aktivitetit të parregullt seksual me marrëdhënie të rralla seksuale, me kufizime të zgjatura të lëvizshmërisë, veçanërisht në pozicion ulur dhe të veshur me të brendshme të ngushta, janë të rëndësishme.

Gjëndra përbëhet nga dy seksione - folikulat, në të cilat prodhohet sekreti dhe kanalet ekskretuese, përmes të cilave pjesa e lëngshme e spermës hyn në uretër. Varësisht se cila pjesë e prostatës është e përflakur, ekzistojnë forma të ndryshme të prostatitit akut tek burrat, të cilat trajtohen me metoda të ndryshme.

Shenjat e prostatitit akut

Simptomat e prostatitit akut varen nga forma dhe ashpërsia e procesit inflamator. Mjekët bëjnë dallimin midis tre formave:

 • katarrale.Simptomat kryesore janë çrregullimi i urinimit. Kanalet ekskretuese inflamohen, prostata zmadhohet dhe bllokon uretrën, si rezultat i së cilës urinimi zgjatet, shoqëruar me dhimbje dhe ndjesi djegie në uretër. Ka nxitje të natës, pacienti vuan nga pagjumësia.
 • folikulare.Me përparimin e mëtejshëm të procesit, indet e gjëndrave fillojnë të qelbëzohen. Çrregullimet e urinës shoqërohen me dhimbje në perineum, duke rrezatuar në anus, temperatura rritet në 38 gradë.
 • parenkimale.Folikulat vazhdojnë të acarohen, formohen një numër i madh i absceseve të vogla. Vështirësia e urinimit, bëhet fort e dhimbshme, dhimbja shfaqet gjatë aktit të jashtëqitjes. Temperatura rritet në dyzet, në ijë, perineum, sakrum - dhimbje të mprehta.

Testet diagnostike

Urologu bën një diagnozë bazuar në një studim gjithëpërfshirës, i cili përfshin:

 1. Ekzaminimi rektal.Urologu fut një gisht në anusin e pacientit dhe ndjen gjëndrën, përcakton rritjen e vëllimit dhe hidhërimit dhe arrin në përfundimin se ekziston një proces inflamator.
 2. Analiza e përgjithshme e urinës.Në analizën e urinës, përcaktohen leukocitet, gjaku, bakteret dhe proteinat. Këta janë tregues jo specifikë të inflamacionit të traktit urinar; ato nuk mund të përdoren për të konkluduar në lidhje me një vend specifik të inflamacionit.
 3. Analiza bakteriologjike e urinës.Kultura e urinës për sterilitet ju lejon të izoloni mikrobet që shkaktuan inflamacion, të përcaktoni llojin, rezistencën dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikëve.
 4. Ekografia e prostatës.Ekzaminimi me ultratinguj tregon një ndryshim në madhësi, tregon nyjet, formacionet, absceset.
 5. MRI ose skanimi CT i legenit.Shtë kryer në përgatitje për operacion ose për diferencim me tumoret e prostatës.
 6. Testi i gjakut për PSA.Antigjeni specifik i prostatës është një proteinë e sekretuar nga prostata. Përmbajtja e saj rritet në sëmundjet e gjëndrës së prostatës - prostatiti, adenoma dhe tumoret malinje të prostatës. Analiza kryhet për diagnozën diferenciale me tumoret, pasi vlerat e PSA në kancer janë shumë më të larta se në prostatit.

Komplikimet e prostatitit akut

Nëse trajtimi i saktë i prostatitit akut nuk fillon me kohë, kjo mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve të mëposhtme:

 • Abscesi i prostatës.Nëse prostatiti nuk trajtohet, herët a vonë absceset e vogla bashkohen në një të madhe, e cila quhet absces. Ky ndërlikim trajtohet vetëm menjëherë, duke hapur prostatën dhe duke pastruar me kujdes qelbin nga atje.
 • Inflamacion i pleksusit venoz paraprostatik.Inflamacioni nga prostata mund të përhapet në venat përreth. Numri i madh i baktereve që lirohen në qarkullimin e gjakut do të çojë në një përgjigje inflamatore sistemike - sepsë - e cila mund të jetë fatale.
 • Paraprostatiti.Ndodh kur një absces shpërthen në indet përreth të prostatës. Trajtojeni vetëm menjëherë.
 • Kalimi në një formë kronike.Prostatiti akut pa trajtim bëhet kronik, i cili kërkon një kurs trajtimi që zgjat disa vjet. Pesëdhjetë përqind e pacientëve me prostatit kronik zhvillojnë çrregullime mendore që kërkojnë korrigjim me ilaqet kundër depresionit dhe qetësuesit.

Çfarë duhet të bëni me prostatitin akut

Një pacient me një sulm të prostatitit akut ka nevojë për shtrim urgjent në spital. Trajtimi i prostatitit akut duhet të bëhet në një spital dhe përfshin antibiotikë, agjentë anti-inflamatorë dhe restaurues.

Terapia antibakteriale përfshin agjentë me spektër të gjerë dhe përshkruhet për periudha të gjata - nga pesëmbëdhjetë deri në tridhjetë ditë, derisa bakteret të shkatërrohen plotësisht. Për prostatitin akut, mjekët zakonisht përdorin antibiotikët e mëposhtëm dhe ilaçet antibakteriale:

 • fluorokinolonet- levofloxacin, ciprofloxacin;
 • trimetoprim;
 • doksiklin;
 • cefalosporinat- cefotaksimë, ceftriakson.

Përveç antibiotikëve për prostatit akut, përdoren ilaçet e mëposhtme:

 • barna anti-inflamatore jo-steroide (diklofenak) - ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve;
 • peptide bioreguluese (ekstrakt prostate, vitaprost, prostatilen) - të përdorura në formën e supozitorëve. Prostata jo vetëm që prodhon pjesën e lëngshme të spermës, por gjithashtu kryen një funksion rregullator duke lëshuar hormone. Supozitorët ndihmojnë për të kompensuar mungesën e hormoneve dhe për të shmangur ndërlikimet që lidhen me të.

Mos mjekoni vetë - është e rrezikshme! Mos përdorni ilaçe popullore siç është masazhi i prostatës - sekrecionet dhe qelbja, një herë në gjak, shkaktojnë helmim të gjakut, i cili mund të jetë fatal. Nëse gjeni shenja të prostatitit akut, menjëherë thirrni një ambulancë ose shihni një mjek.

Seksi me prostatit akut është kundërindikuar. Së pari, dhimbje të forta në perineum dhe sakrum, temperaturë të lartë, absolutisht nuk disponojnë marrëdhënie seksuale. Së dyti, partneri ka një rrezik të prekë një infeksion seksualisht të transmetueshëm.

Parandalimi i prostatitit akut

Prostatiti akut parandalohet shumë më lehtë sesa kurimi. Mjafton të vëzhgohen disa pika të rëndësishme:

 • të kryejë higjienë personale të plotë, të trajtojë cistitin dhe uretritin në kohë;
 • bëni seks rregullisht për të shmangur amullinë e sekretimit të prostatës;
 • shmangni sëmundjet seksualisht të transmetueshme;
 • trajtoni vlimet, karbunqet në kohë, monitoroni shëndetin e dhëmbëve tuaj;
 • vishni mbathje të lirshme pambuku;
 • sigurojini vetes një aktivitet të mjaftueshëm fizik për të shmangur stazën në venat e prostatës.

Trajtimi i prostatitit duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjeku. Specialisti zhvillon një program ekzaminimi, harton një skemë individuale diagnostike.

Shtë e rëndësishme të konsultoheni me një mjek në dyshimin e parë të një patologjie. Mungesa e vëmendjes ndaj simptomave ose vetë-mjekimit mund të komplikojë ndjeshëm situatën. Ndihma mjekësore në kohë dhe profesionale do të ndihmojë në përballimin e sëmundjes dhe parandalimin e komplikimeve.

Simptomat dhe shkaqet e prostatitit

Si rregull, duke folur për trajtimin e prostatitit, ato nënkuptojnë fazën kronike të patologjisë. Kjo është për shkak të faktit se faza akute zgjat vetëm disa ditë dhe shpesh nuk shkakton shqetësim serioz për një burrë. Si rezultat, procesi inflamator bëhet kronik, dhe trajtimi i prostatitit vonohet ndjeshëm.

Prostatiti akut mund të njihet nga shenjat e mëposhtme:

 • dhimbje në perineum dhe skrotum,
 • ngërçet në pjesën e poshtme të barkut
 • dobësimi i ereksionit,
 • mungesa e ereksionit vullnetar në mëngjes.

Simptoma të tilla mund të shfaqen të gjitha përnjëherë, ose një nga një. Pas disa ditësh, ato zhduken ose zvogëlohen ndjeshëm. Ky është pikërisht rreziku i sëmundjes. Në mungesë të ndihmës së kualifikuar, prostatiti bëhet kronik. Kjo fazë karakterizohet nga:

 • shtimi i dëshirës për të urinuar,
 • një rënie në sasinë e urinës së sekretuar,
 • dobësimi i rrjedhës kur urinoni,
 • mosfunksionim erektil,
 • dhimbje në legenin e vogël, perineum.

Ndonjë nga këto simptoma është një arsye për të parë një mjek. Në klinikën tonë, një urolog në Leninsky do të përcaktojë me saktësi shkakun e sëmundjes, do të përshkruajë një trajtim efektiv.

Identifikimi i etiologjisë së prostatitit është një nga detyrat më të rëndësishme kur zgjedhni një kurs terapeutik. Ka disa shkaqe kryesore të sëmundjes:

 • infeksione seksualisht të transmetueshme - klamidia, trichomoniasis, ureaplasmosis dhe të tjerët,
 • bakteret - hyjnë në gjëndrën e prostatës përmes uretrës, me rrjedhjen e gjakut ose limfës,
 • hipotermi - shkakton inflamacion të prostatës, i cili, si në rastet e tjera, shpejt bëhet kronik.

Të gjitha ekzaminimet e nevojshme për të identifikuar shkaqet dhe trajtimin e prostatitit mund të bëhen në klinikën tonë. Programi i ekzaminimit bëhet individualisht nga urologu.

Diagnostikimi i sëmundjes

Ndër metodat e detyrueshme për diagnostikimin e prostatitit janë:

 • analiza e përgjithshme e urinës,
 • ekzaminimi mikroskopik i sekretimit të prostatës,
 • Ekografia e gjëndrës së prostatës.

Në përputhje me pamjen individuale klinike, urologu mund të përshkruajë ekzaminime shtesë. Nëse dyshoni për natyrën seksuale të prostatitit, rekomandohet që të testoheni në Leninsky Prospekt për SST. Bazuar në rezultatet e një diagnoze gjithëpërfshirëse, specialisti harton një regjim trajtimi për prostatitin.

Terapia komplekse

Trajtimi i prostatitit shpesh kryhet me metoda konservatore. Terapia me antibiotikë formon bazën. Me ndihmën e antibiotikëve, patogjenët eliminohen, inflamacioni i prostatës hiqet. Droga moderne depërton mirë në indin e gjëndrës së prostatës, duke eliminuar shkakun kryesor të patologjisë. Për më tepër, mjeku mund të përshkruajë alfa-bllokues, hormone, relaksues të muskujve.

Një teknikë tjetër efektive është masazhi i prostatës. Rikthen hapësinë e kanaleve, përmirëson qarkullimin e gjakut në prostatë dhe rrit tonin e saj. Përdoret më shpesh në trajtimin e prostatitit bakterial, pranisë së sindromës së dhimbjes pelvike.

Kohëzgjatja e kursit varet nga figura individuale e sëmundjes. Importantshtë e rëndësishme që trajtimi i prostatitit në klinikë nuk synon lehtësimin e simptomave, por eliminimin e shkakut kryesor të patologjisë. Kjo qasje ju lejon të heqni qafe një sëmundje kronike dhe të parandaloni rikthimet.