Prostatiti: simptomat, trajtimi, parandalimi i prostatitit

Prostatiti është sëmundja më e zakonshme e zonës urogjenitale mashkullore. Inflamacioni i prostatës ndodh si rezultat i qëndrimit të pavëmendshëm të një burri ndaj shëndetit të tij. Prostatiti shkakton shumë shqetësime dhe mund të shkaktojë komplikime serioze.

çfarë është prostatiti

Shkaqet e sëmundjes

Gjëndra e prostatës prodhon një sekret që është përgjegjës për aktivitetin motorik të spermatozoideve, normalizimin e pH të traktit urinar dhe mbrojtjen e sistemit gjenitourinar nga infeksionet.

Prostatiti më së shpeshti prek meshkujt nga mosha 25 deri në 50 vjeç. Patologjia zhvillohet kur një agjent infektiv hyn në indin e prostatës nga organet e sistemit gjenitourinar. Staphylococcus aureus, enterococcus, Escherichia coli mund të veprojnë si një agjent infektiv. Inflamacioni ndodh në bazë të faktorëve të mëposhtëm predispozues:

 • hipotermi;
 • një mënyrë jetese e ulur, profesion që e detyron një person të jetë në një pozicion ulur për një kohë të gjatë - një shofer, një punonjës zyre;
 • sëmundjet urologjike të transferuara;
 • infeksionet seksualisht të transmetueshme;
 • shkelje e intensitetit normal të jetës seksuale - si aktiviteti i tepruar ashtu edhe ndryshimet e shpeshta të partnerëve seksualë dhe abstinenca e zgjatur janë po aq të dëmshme;
 • shkelje e mbrojtjes së trupit - stresi kronik, pagjumësia, kequshqyerja, aktiviteti i tepruar fizik;
 • imuniteti i reduktuar;
 • higjiena personale joadekuate.

Intoksikimet kronike si duhani, pirja e alkoolit ose droga mund të rrisin gjithashtu rrezikun e zhvillimit të prostatitit.

Simptomat e sëmundjes

Prostatiti mund të ndodhë në formë akute ose kronike. Simptomat e prostatitit akut përfshijnë:

 • dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe në rajonin inguinal me intensitet të ndryshëm;
 • vështirësi në urinim;
 • ndjesi djegieje kur përpiqeni të urinoni;
 • shkelje e funksionit erektil - derdhje e parakohshme, ulje e ashpërsisë së orgazmës, ereksion i dobët;
 • ethe, të dridhura, ethe;
 • çrregullime të gjendjes psiko-emocionale - depresioni, ankthi i shtuar, ulja e vetëbesimit.

Në mungesë të trajtimit të duhur, prostatiti akut mund të bëhet kronik me përkeqësime dhe remisione periodike. Pacienti përjeton dhimbje me intensitet të ndryshëm, mund të ketë probleme në jetën seksuale - dhimbje gjatë dhe pas marrëdhënies seksuale, ulje e ereksionit, ndjenjë pafuqie dhe zhgënjimi.

Në procesin inflamator, vatrat e infeksionit përhapen në organe të tjera të sferës gjenitourinar të një burri. Komplikimet më të zakonshme të prostatitit përfshijnë:

 • vezikuliti - inflamacion i vezikulave seminale;
 • uretriti i pasmë - inflamacion i tuberkulozit seminal;
 • abscesi i prostatës - një sëmundje serioze bakteriale;
 • cistet dhe gurët e prostatës;
 • çrregullime të derdhjes;
 • infertiliteti i shkaktuar nga një shkelje e sintezës së sekretimit të prostatës.

Komplikimet e prostatitit shpesh ndodhin si rezultat i vetë-mjekimi. Marrja e pakontrolluar e antibiotikëve dhe barnave të tjera ndikon negativisht në mikroflorën e zorrëve, ulin imunitetin, por nuk kanë efektin e dëshiruar në gjendjen e gjëndrës së prostatës.

Diagnoza dhe trajtimi

Sëmundja karakterizohet nga një pasqyrë klinike specifike, kështu që zakonisht diagnoza nuk është e vështirë. Krahas analizës së ankesave të pacientëve, merren parasysh të dhënat e mëposhtme:

 • ekzaminimi rektal i prostatës;
 • analiza e përgjithshme dhe biokimike e urinës;
 • grumbullimi i sekretimit të gjëndrave;
 • Ekografia e prostatës;
 • spermograma - për të përcaktuar rrezikun e infertilitetit;
 • CT ose MRI - për të përjashtuar praninë e neoplazmave beninje ose malinje.
diagnoza dhe trajtimi i prostatitit

Në trajtimin e prostatitit, përdoret një qasje e integruar, duke përfshirë terapinë konservative, përdorimin e fizioterapisë, dietën dhe ndryshimet në stilin e jetës. Roli kryesor në trajtim i jepet terapisë medikamentoze.

Detyra kryesore e terapisë konservatore është eliminimi i procesit inflamator. Për këtë qëllim, janë përshkruar antibiotikë. Zgjedhja e ilaçit varet nga lloji i baktereve që shkaktoi procesin patologjik. Ilaçet antibakteriale ofrojnë një kurs trajtimi për 4-6 javë.

Për të normalizuar urinimin, përshkruhen alfa1-bllokuesit. Përgatitjet e këtij grupi ndihmojnë në relaksimin e muskujve të gjëndrës, lehtësimin e dhimbjeve, lehtësimin e ënjtjes.

Lista e barnave të përshkruara për përkeqësimin e prostatitit përfshin barna anti-inflamatore jo-steroide. Ilaqet kundër depresionit janë të nevojshëm për të normalizuar gjendjen psiko-emocionale të pacientit, për të eliminuar simptomat e rritjes së ankthit dhe depresionit.

Masazh

Masazhi i prostatës është një nga metodat fizioterapeutike më efektive për trajtimin e patologjisë. Masazhi i gishtave kryhet në mënyrë rektale, duke prekur indet e prostatës. Gjatë masazhit, pacienti duhet të jetë në një pozicion në anën e tij. Masazhi konsiston në lëvizjet e goditjes dhe shtypjes që kryhen me gishtin tregues. Masazhi i prostatës kryhet me fshikëz të mbushur plot.

Trajtimi me fizioterapi

Trajtimet shtesë përfshijnë fizioterapinë e mëposhtme:

 • terapia me lazer është një metodë trajtimi e bazuar në përdorimin e një rreze drite për qëllime terapeutike;
 • akupunkturë - injektim i substancave medicinale në pikat biologjikisht aktive në trupin e njeriut;
 • hipertermia me mikrovalë - një metodë trajtimi e bazuar në përdorimin e energjisë së valës elektromagnetike;
 • ndikim tejzanor;
 • mikroklisteret medicinale - futja e solucioneve medicinale në rektum, përshkruhet nëse nuk është e mundur të kryhen procedura fizioterapeutike.

Me zhvillimin e komplikimeve, të tilla si një absces ose mbytje e vezikulave seminale, indikohet një operacion.

Gjatë trajtimit, pacientit i jepen rekomandime për ndryshimin e stilit të jetesës: ndiqni parimet e një diete të shëndetshme, normalizoni gjumin dhe siguroni aktivitet fizik të moderuar.

Parandalimi

Masat parandaluese për të parandaluar përkeqësimin e prostatitit përfshijnë:

 • respektimi i rregullave të higjienës personale;
 • normalizimi i jetës seksuale, përjashtimi i marrëdhënieve seksuale rastësore;
 • përjashtimi i zakoneve të këqija - pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe drogës;
 • sigurimi i zbrazjes së rregullt të fshikëzës;
 • përdorimi i një sasie të madhe lëngu - kontribuon në urinim më të shpeshtë, rrjedhje të agjentëve infektivë nga prostata;
 • përdorimi i ushqimeve me përmbajtje të lartë të proteinave dhe vitaminave;
 • alternimi i punës së ulur me aktivitet fizik të moderuar;
 • zbulimi dhe trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive;
 • uljen e nivelit të stresit të përditshëm;
 • rritjen e imunitetit.

Shfaqja e shenjave të para të inflamacionit duhet të jetë gjithmonë baza për të kontaktuar një mjek. Para së gjithash, është e rëndësishme të identifikohen dhe trajtohen sëmundjet urologjike dhe veneriane. Trajtimi i prostatitit është i mundur vetëm në një institucion mjekësor. Vetë-mjekimi në shtëpi mund të jetë i rrezikshëm dhe të shkaktojë komplikime.