Parandalimi i prostatitit: si të mbroheni nga një sëmundje tinëzare?

Prostatiti është një sëmundje serioze tek meshkujt. Ndikon jo vetëm në gjendjen fizike, por sjell edhe probleme psikologjike. Prandaj, përfaqësuesit e seksit më të fortë duhet të marrin seriozisht masa parandaluese që do të ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së një sëmundjeje të quajtur prostatiti.

Ushtrimet e Kegelit

Mënyra më e sigurt dhe më efektive për të parandaluar prostatitin është kryerja e ushtrimeve Kegel. Ato kanë për qëllim forcimin e muskujve të legenit, përmirësimin e qarkullimit të gjakut në prostatë dhe ruajtjen e funksionit seksual të meshkujve për shumë vite. Detyra të tilla mund të kryhen në çdo kohë të përshtatshme - në punë, drejtimin e një makine, ecje.

ushtrime për parandalimin e prostatitit

Para se të kryeni ushtrimet, është e nevojshme të përcaktohen muskujt që do të stërviten. Kjo mund të bëhet gjatë urinimit - thjesht duke mbajtur rrjedhën e urinës.

Muskujt që janë të përfshirë në mbajtjen e urinës janë ata që kërkoni.

Mënyra e parë dhe më e lehtë për të stërvitur është tensioni i muskujve. Mbajini ato të tensionuara për pesë sekonda. Pastaj muskujt relaksohen. Ushtrimi përsëritet 10 herë. Me stërvitjen e përditshme, shkalla e përsëritjes mund të rritet.

Kur penisi është në gjendje ereksioni, muskuli që stërvitet duhet të tendoset. Si rezultat, penisi duhet të ngrihet edhe më lart. Ky ushtrim mund të përsëritet edhe 10 herë.

Gjatë stërvitjes, një burrë duhet të sigurojë që asnjë muskul tjetër të mos tkurret. Mos e ndihmoni veten me muskujt e vitheve, kofshëve apo barkut. Në situata të tilla, parandalimi i prostatitit do të jetë i paefektshëm.

Për meshkujt që sapo kanë filluar të bëjnë ushtrime, këshillohet të jenë në një pozicion të prirur gjatë stërvitjes. Pas disa javësh, mund të stërviteni në çdo pozicion tjetër të përshtatshëm.

Parandalimi medikamentoz i prostatitit

Parandalimi me barna nuk lejohet për të gjithë meshkujt.

Duhet të kryhet vetëm nga personat që janë në rrezik:

 • me një mënyrë jetese të ulur;
 • që abstenojnë nga aktiviteti seksual;
 • qëndrimi në të ftohtë për një kohë të gjatë;
 • me një predispozitë trashëgimore ndaj sëmundjes.

Gjithashtu, profilaksia e barnave me ilaçe të ndryshme përdoret për të parandaluar rikthimet e përsëritura të prostatitit akut ose kalimin e një forme akute në atë kronike. Vetëm një mjek mund të përshkruajë ilaçe. Është kundërindikuar për të marrë pilula ose barna të tjera vetë.

Ekzistojnë disa forma të lëshimit të barnave profilaktike:

 • Tableta;
 • supozitorë;
 • Kapsula;
 • Zgjidhje për injeksion.

Tabletat përdoren më shpesh. Për parandalim, përdoren barna që përmbajnë barishte.

Supozitorët më efektivë janë supozitorët. Kanë efekte anti-inflamatore dhe antiagreguese. Një tipar i ilaçit është se ai ndikon në mënyrë selektive në indet dhe enët e gjëndrës së prostatës. Nëse merrni rregullisht barna, qarkullimi i gjakut në organ përmirësohet, ekuilibri i hormoneve normalizohet dhe imuniteti lokal rritet. Supozitorët duhet të futen në rektum.

Suplementet dietike në formën e kapsulave janë shumë efektive. Nëse merrni rregullisht ilaçe me vaj peshku, mund të parandaloni zhvillimin e jo vetëm inflamacionit të gjëndrës së prostatës, por edhe sëmundjeve të tjera serioze (hipertensioni, diabeti mellitus).

Mjetet juridike popullore për prostatitin

Mjetet juridike popullore gjithashtu mund të parandalojnë inflamacionin e prostatës. Parandalimi i prostatitit me metoda të tilla duhet të merret vesh më parë me mjekun, pasi secila metodë popullore ka një numër kundërindikacionesh.

Për të parandaluar prostatitin, më shpesh përdoren zierje bimore. Ato përthithen lehtësisht nga trupi i meshkujve, nuk shkaktojnë efekte anësore dhe mund të merren për një kohë të gjatë pa ndërprerje.

Lista e bimëve medicinale për parandalimin e prostatitit:

 • Cowberry;
 • Majdanoz;
 • Xhenxhefil;
 • Kantariona.

Lingonberry ka një efekt antibakterial dhe forcon sistemin imunitar. Mund të bëni çajra ose zierje prej tij me shtimin e bimëve të tjera. Ju duhet të zieni gjethet e saj. Për parandalimin e prostatitit, është e nevojshme të pini zierje dhe çajra me të tre herë në ditë.

Majdanozi është një bimë anti-inflamatore. Ajo gjithashtu ka një efekt pozitiv në potencë. Ngrënia e majdanozit është një parandalim jo vetëm i procesit inflamator, por edhe i disfunksionit erektil/adenoma e prostatës. Nuk përdoren vetëm gjethet e freskëta të majdanozit, por edhe lëngu i shtrydhur prej tyre.

Xhenxhefili përdoret për të forcuar imunitetin e përgjithshëm dhe lokal në prostatë. Prej tij krijohen çajra. Përdoret rrënja e xhenxhefilit, e cila fërkohet në rende. Limoni dhe mjalti i shtohen çajit. Për të arritur një efekt të mirë, rekomandohet të pini një litër nga ky çaj në ditë.

Efekti parandalues i kantarionit është përmirësimi i qarkullimit të gjakut dhe proceseve metabolike në prostatë. Nga kantarioni përgatitet një zierje, e cila merret çdo ditë para ngrënies për dy javë. Meqenëse pija ka një efekt fiksues, pas dy javësh nga marrja ia vlen të bëni një javë pushim.

Ngjarjet e përgjithshme

Prostata është një organ shumë i ndjeshëm në lidhje me stilin e jetesës së meshkujve. Zakonet e këqija, mënyra e jetesës sedentare, gabimet në dietë mund të shkaktojnë sëmundje. Për të parandaluar shfaqjen e një sëmundjeje të tillë, duhet të ndiqen një sërë rekomandimesh.

Refuzimi i zakoneve të këqija do të ndihmojë në shmangien e shfaqjes së prostatitit. Pirja e duhanit dhe alkooli shkelin strukturën e mureve të enëve të gjëndrës së prostatës. Si rezultat, ndodh stagnimi i gjakut, formimi i mpiksjes së gjakut dhe hekuri nuk merr sasinë e nevojshme të lëndëve ushqyese. Ekziston i ashtuquajturi prostatit kongjestiv. Gjithashtu, zakonet e këqija çojnë në një dobësim të imunitetit lokal, i cili kontribuon në depërtimin e baktereve dhe viruseve në prostatë.

Aktiviteti i shpeshtë fizik apo edhe ecja e rregullt për të paktën 3-4 orë në ditë do të çojë në normalizimin e qarkullimit të gjakut në prostatë. Si rezultat, nuk do të ketë arsye për shfaqjen e prostatitit. Falë edukimit fizik, një burrë do të jetë në gjendje të parandalojë shfaqjen e të gjitha llojeve të inflamacionit të gjëndrës së prostatës.

Jeta e rregullt seksuale është çelësi i shëndetit të meshkujve. Seksi normalizon ekuilibrin e hormoneve. Gjithashtu, prostata është në ton të vazhdueshëm. Por marrëdhëniet duhet të jenë vetëm me përdorimin e prezervativit. Përndryshe, ekziston rreziku i zhvillimit të prostatitit infektiv.

Duhet theksuar se shëndeti i prostatës është në dorën e vetë mashkullit. Dhe cilësia dhe kohëzgjatja e jetës seksuale të një personi varet nga zbatimi i masave parandaluese.