Si dhe me çfarë të lehtësoni dhimbjen me prostatitin

Simptomat e prostatitit tek meshkujt

Sëmundja urologjike më e zakonshme tek meshkujt është prostatiti, inflamacioni i gjëndrës së prostatës. Gjëndra ndodhet pranë traktit urinar, dhe sëmundja shpesh ndodh për shkak të infeksionit - baktereve, viruseve ose protozoarëve. Prostatiti është zakonisht bakterial dhe, si çdo inflamacion, shoqërohet me dhimbje akute. Kjo është simptoma e parë dhe kryesore e sëmundjes. Trajtimi i përshkruar nga një mjek do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes për shkak të prostatitit, por ndërsa prisni mjekun, mund të përdorni metoda që nuk kërkojnë ndërhyrje mjekësore.

Shfaqja dhe lokalizimi i dhimbjes

Ndjesitë e dhimbjes ndryshojnë në varësi të faktit se sa aktiv është procesi inflamator.

  • Në prostatit akut ose përkeqësim të një sëmundjeje kronike, dhimbja zakonisht shfaqet brenda disa orësh. Më shpesh lokalizohet në perineum dhe mund të rrezatojë në kokën e penisit, rajonin suprapubik, anusin ose pjesën e poshtme të shpinës. Një proces akut është shkaku i dhimbjeve të forta, të cilat bëhen më intensive pas urinimit ose derdhjes. Urinimi gjithashtu mund të jetë i dhimbshëm.
  • Me prostatitin kronik, shpesh shfaqen dhimbje të dhimbshme, të cilat intensifikohen veçanërisht në mëngjes ose për shkak të qëndrimit ulur për një kohë të gjatë.
  • Pacienti përjeton ndjesitë më intensive me një absces të prostatës ose me prostatit akut të avancuar. Dhimbja është shumë e fortë, pulsuese ose e shtënat, ndonjëherë e shoqëruar me ethe dhe temperaturë. Kjo gjendje kërkon një vizitë të menjëhershme te mjeku.

Çfarë duhet të bëni nëse ka dhimbje

Ju nuk duhet të uleni dhe të prisni vetë që ndjesitë të qetësohen. Prostatiti akut kërkon trajtim të kualifikuar nga një mjek: sëmundja nuk do të largohet vetë, dhe në mungesë të terapisë mund të bëhet kronike. Prostatiti kronik është më i vështirë për t'u trajtuar dhe ndonjëherë përsëritet. Përkeqësimet e tij në simptoma i ngjajnë prostatitit akut dhe lehtësohen me medikamente të përshkruara nga urologu. Ju nuk duhet të vononi vizitën tuaj te mjeku: sa më shpejt të fillohet trajtimi, aq më shpejt mund të shpëtoni nga sëmundja. Por ndërkohë që prisni të vizitoni një urolog, mund të lehtësoni disa nga simptomat e pakëndshme në shtëpi. Kjo nuk do të heqë qafe shkakun e sëmundjes - vetëm do të përmirësojë gjendjen.

Si të lehtësoni dhimbjen me prostatit

Nëse dhimbja shkaktohet nga një proces akut, nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe shpejt dhe përgjithmonë derisa të eliminohet shkaku i sëmundjes. Por ju mund ta dobësoni atë. Rekomandimet jepen nga mjeku, por në përgjithësi ato përbëhen nga një mënyrë jetese e shëndetshme, mungesa e hipotermisë dhe zakonet e këqija.

Ecni nëse ju lejon gjendja. Prostatiti kronik, përfshirë sindromën e dhimbjes kronike të legenit, sipas disa të dhënave, zhvillohet në sfondin e stagnimit. Nëse një burrë ulet për një kohë të gjatë, presioni mbi gjëndrën e prostatës rritet dhe formohet mbingarkesë në zonën e legenit - kjo kontribuon në dhimbje dhe përkeqësim të gjendjes. Dhimbja pas qëndrimit ulur për një kohë të gjatë largohet nëse një person ecën, kështu që pacientët pa acarime këshillohen të mbajnë aktivitet fizik të moderuar dhe të shmangin stanjacionin. Kjo është arsyeja pse pacientët këshillohen t'i nënshtrohen fizioterapisë dhe masazhit të prostatës - ato përmirësojnë mikroqarkullimin dhe parandalojnë stagnimin. Nëse flasim për një proces akut, aktiviteti fizik është kundërindikuar, veçanërisht me temperaturë dhe temperaturë. Në raste të tilla rekomandohet, përkundrazi, qëndrimi në shtrat dhe nëse ka shenja sepse si temperaturë e lartë dhe dhimbje trupi, kërkoni ndihmë urgjente.

Pi më shumë ujë. Prostatiti shoqërohet shpesh me dëmtim të traktit urinar: patogjenët grumbullohen në uretër dhe uretër. Zhvillohet uretriti, i cili vetëm intensifikon simptomat: është e dhimbshme për një mashkull të shkojë në tualet, ai ndjen dhimbje dhe djegie, nxitje të shpeshta, ndonjëherë të rreme ose shumë intensive. Kjo gjendje kërkon edhe mjekim, por mund të lehtësohet duke pirë shumë lëngje dhe duke shkuar shpesh në tualet. Gjatë sëmundjes, trupi ka nevojë për më shumë ujë, dhe urinimi i shpeshtë ndihmon në largimin e baktereve nga uretra dhe zvogëlimin e inflamacionit. Gjatë prostatitit, defekimi mund të jetë gjithashtu i dhimbshëm: pirja e shumë ujit do të ndihmojë në zbutjen e jashtëqitjes dhe lehtësimin e dhimbjes. Për të njëjtën arsye, mjekët ndonjëherë përfshijnë laksativë në regjimin e trajtimit, por ato nuk duhet të përdoren pa këshillën e një specialisti.

Merrni qetësues kundër dhimbjeve. Analgjezikët nuk duhet të përdoren përpara se të bëni analiza ose të vizitoni një mjek: ata mund të turbullojnë pamjen klinike. Por mjeku mund të përshkruajë qetësues dhimbjesh për ta bërë pacientin të ndihet më mirë. Mundohuni të mos përdorni medikamente pa arsye serioze. Në trajtimin e sindromës së dhimbjes kronike të legenit, urologët ndonjëherë përshkruajnë anksiolitikë - barna që ndihmojnë në lehtësimin e ankthit dhe depresionit që ndodhin gjatë një sëmundjeje afatgjatë. Ju nuk duhet të merrni ilaçe të tilla pa recetën e mjekut.

Bëhuni testuar. Mjeku urolog vendos diagnozën në bazë të ekzaminimeve dhe nëse keni mundësi dhe nuk doni të prisni, bëni vetë testin. Për të diagnostikuar prostatitin nevojiten ekzaminime të urinës dhe lëngjeve seminale, jo vetëm mikroskopike, por edhe bakteriologjike. Është më mirë të kryhet një studim bakteriologjik për të përcaktuar ndjeshmërinë e patogjenit ndaj një game të zgjeruar të barnave - kjo do të ndihmojë mjekun të përshkruajë trajtim më të saktë. Jepni rezultatet tek urologu juaj në takimin tuaj. Ai do t'i deshifrojë ato dhe do të përshkruajë terapi me ilaçe në përputhje me rezultatet e analizës.

Çfarë nuk duhet bërë gjatë një procesi akut

Dhimbjet e forta zakonisht shoqërohen me prostatit akut ose përkeqësim të prostatitit kronik. Në këtë gjendje, prostata është veçanërisht e prekshme: edhe mjekët këshillohen të manipulojnë pacientët me kujdes. Vetë pacienti duhet të respektojë disa kufizime. Ne do t'ju tregojmë se çfarë nuk duhet të bëni kurrë, në mënyrë që të mos përkeqësoni pa dashje gjendjen tuaj.

Vetë-administrimi i antibiotikëve. Mos merrni medikamente serioze pa recetë! Për prostatitin bakterial akut dhe kronik, një regjim trajtimi përshkruhet nga një urolog. Si rregull, ai përbëhet nga antibiotikë ndaj të cilëve patogjeni është i ndjeshëm, më shpesh fluorokinolone - ato depërtojnë në indin e prostatës më mirë se të tjerët. Por prostatiti është një sëmundje që kërkon një qasje të kujdesshme mjekësore. Mjeku përcakton kohëzgjatjen e trajtimit dhe dozën e nevojshme për të vrarë bakteret. Është e vështirë të përcaktosh detaje të tilla vetë, pa një edukim mjekësor. Prandaj, vetë-mjekimi shpesh çon në faktin se bakteret nuk zhduken nga prostata, por bëhen rezistente ndaj antibiotikëve. Këto forma të prostatitit janë më të vështira për t'u trajtuar dhe zakonisht shkaktojnë më shumë shqetësim.

Ngrohni ose ftohni prostatën. Mund të duket se nxehtësia dhe i ftohti mund të qetësojnë dhimbjet, por në kushtet e inflamacionit bakterial, përkundrazi, ato janë të dëmshme. Ngrohja e një prostate të përflakur rrit qarkullimin e gjakut dhe ndihmon bakteret të shumohen, prandaj vetëm përkeqëson gjendjen. Ftohja dobëson imunitetin lokal dhe lufton më keq patogjenin. Në trajtimin e prostatitit kronik, rekomandohet shmangia e hipotermisë dhe mbinxehjes mbi temperaturën e trupit. Kjo vlen edhe për periudhat midis acarimeve, dhe gjatë një procesi akut është veçanërisht e rëndësishme të ndiqni rregullin.

Përdorni terapi fizike. Metodat fizioterapeutike si masazhi i gishtave përdoren në trajtimin e prostatitit kronik dhe sindromës së dhimbjes kronike të legenit për të parandaluar stagnimin, por përdorimi i tyre gjatë një acarimi është i dëmshëm dhe madje i rrezikshëm. Dhimbja akute është një kundërindikacion për çdo ndërhyrje: ato vetëm mund ta intensifikojnë atë dhe të përkeqësojnë gjendjen e pacientit. Dhe nëse dyshohet për një absces, terapia fizike mund të çojë në zbulimin e tij, duke përkeqësuar seriozisht problemet. Është më mirë t'i drejtoheni masazhit dhe metodave të tjera terapeutike nën mbikëqyrjen e një mjeku pasi gjendja të jetë stabilizuar.

Pirja e alkoolit. Një burrë mund të mendojë se alkooli do ta ndihmojë atë të lehtësojë dhimbjen në shtëpi. Por alkooli në inflamacion akut është rreptësisht kundërindikuar. Përkundrazi, pacientëve u rekomandohet të përjashtojnë nga dieta të gjitha ushqimet që irritojnë traktin urinar: pikante, yndyrore, të kripura. Ndjekja e një diete është shumë më efektive në lehtësimin e dhimbjeve, por alkooli do të bëjë vetëm më shumë dëm.

Parandalimi i dhimbjes me prostatit

Edhe nëse keni prostatit kronik, mund të zvogëloni numrin e acarimeve në minimum. Në falje, sëmundja vështirë se shqetëson pacientin; dhimbja zakonisht shoqërohet me një përkeqësim ose një proces subakut. Për falje afatgjatë, duhet të ndiqen një sërë rekomandimesh.

Mos u bëni shumë ftohtë. Mjekët këshillojnë të visheni ngrohtë në mot të ftohtë, të mos qëndroni në të ftohtë për një kohë të gjatë dhe të mos qëndroni ulur në të ftohtë. Hipotermia sjell një ulje të imunitetit lokal, i cili mund të provokojë një përkeqësim.

Jini fizikisht aktiv. Një faktor rreziku për shfaqjen dhe përkeqësimin e prostatitit është kongjestioni. Njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese aktive janë më pak të ndjeshëm ndaj stagnimit. Prostatiti kronik karakterizohet nga një dobësim i tonit të muskujve - aktiviteti fizik do të ndihmojë në parandalimin e këtij rezultati.

Merrni terapi fizike dhe masazh. Jo të gjitha burimet konfirmojnë efektivitetin e fizioterapisë, por në disa raste mund të lehtësojë gjendjen e pacientëve. Masazhi, si aktiviteti fizik, është i nevojshëm për të parandaluar stagnimin. Si rregull, përshkruhet një masazh klasik dixhital rektal, por nëse pacienti nuk mund të shkojë vazhdimisht te mjeku, ai është në gjendje të përdorë pajisje vetë-masazhuese.

Rrini në një dietë. Pirja e shumë lëngjeve dhe shmangia e ushqimeve pikante dhe të kripura në dietë është rekomandimi i mjekut për të lehtësuar gjendjen. Rekomandohet të hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Ruani higjienën seksuale. Higjiena intime, veçanërisht pas marrëdhënieve seksuale, parandalon bakteret që të hyjnë në uretër dhe të ngrihen deri në prostatë. Për të parandaluar infeksionet, mos e neglizhoni atë dhe përdorni mbrojtje barriere gjatë marrëdhënieve seksuale.

Fundi

Mos u shqeteso. Dhimbja nga prostatiti është një fenomen shumë i pakëndshëm, por i trajtueshëm. Mos harroni se mënyrat për ta zvogëluar atë në shtëpi nuk do të eliminojnë shkakun e sëmundjes: sigurohuni që të konsultoheni me një mjek, të testoheni dhe të filloni një kurs terapie. Vetëm trajtimi i kualifikuar do t'ju ndihmojë të përballoni problemin dhe të ktheheni në një jetë të plotë.